Ali Slovenci spoštujemo pravila varovanja narave?
Zadnje čase velikokrat slišimo, da je varovanje narave zelo pomembno. Vsi se zavedamo, da je biotska pestrost ključna za naše preživetje, saj nam daje hrano, vodo in kisik. Ljudje smo postali tako potrošni, da od narave zahtevamo več, kot nam lahko da in s tem jo izčrpavamo, določenim vrstam živali in rastlin pa grozi izumrtje.

Letos mineva 100 let od ustanovitve Spomenice. Dokument, ki je bil Sloveniji predložen iz strani Odseka za varstvo prirode in prirodnih spomenikov, vključuje predloge, kako naravo v Sloveniji čimbolj zavarovati, kako ohraniti vse vrste rastlin in živali in kako varovati podzemne jame.
Ali Slovenci sploh znamo varovati naravo? V vrtcih, šolah, službah, praktično vsepovsod, kjer poteka proces učenja, je del programa tudi ozaveščanje ljudi o ohranjanju narave. Znamo ločevati odpadke, spoštujemo živali in rastline, znamo se obnašati v naravi, pa je to dovolj? Na žalost ne. Hiter tempo življenja nam ne omogoča možnosti, da bi stopili korak nazaj iz prihodnosti in se vrnili k naravi. Lažje je uporabljati pametne telefone, plastične kozarce, namesto steklenih, lažje je uporabljati delovne stroje, ki nam olajšajo delo, čeprav vemo, da so strup za zrak, ki ga dihamo, lažje se je usesti v avto, kot na kolo. Ljudje smo sami krivi, da biotska raznolikost izginja. Tukaj ni dovolj program Spomenica. Vsak pri sebi bi moral razmisliti in se zavezati, da bo spremenil način življenja tako, da bo za naravo čimmanj škodljiv.